Наприкінці грудня минулого року уряд скасував мораторій на відключення житлово-комунальних послуг боржникам, який діяв від початку повномасштабного вторгнення.
Підприємства-надавачі одразу назвали це рішення «перезрілим», адже борги населення давно перейшли усі можливі червоні лінії.
Крім того, мораторієм більшою мірою скористалися не субсидіанти чи пенсіонери. Ці категорії якраз продовжували справно платити навіть в часі війни. Значний приріст боржників відбувся в групі споживачів середнього та високого достатку, які скористалися наданими державою можливостями, мов індульгенцією.
Як сьогодні постачальники компослуг впливають на неплатників та скільком із них найближчим часом загрожує від’єднання від мереж – з’ясовував «Західний кур’єр».
ТОВ «Прикарпатенерготрейд»
За словами директора ТОВ «Прикарпатенерготрейд» Олега Дацка, станом на початок року заборгованість побутових клієнтів, з урахуванням поточної, складає 340 мільйонів гривень.
«Вона зросла за минулий рік на 40%, тобто дійсно там є частина, яка стосується підвищення тарифу з червня, але значна частина – це близько 70 мільйонів гривень, ми говоримо про прострочену заборгованість з різними термінами виникнення», – каже Олег Дацко.
Постачальники енергоресурсів поділяють всі рахунки побутових клієнтів на три категорії: від нуля до 500 гривень, середній чек від 500 до 2700 і 2700 гривень і більше. За словами директора «Прикарпатенерготрейду», клієнти з категорії субсидіантів і пенсіонерів, які входять в групу найменшого чека, сплачують вчасно. Водночас, за даними всеукраїнської групи постачальників енергоресурсів «Tolk», значний приріст, майже 30%, по Україні відбувся саме в категорії понад 2700 гривень за чек. Це власники великих будівель, приватних басейнів, які опалюються, тенісних кортів і так далі.
«Не сплачують переважно ті категорії побутових клієнтів, які мають змогу платити. Вони скористалися цим мораторієм», – впевнений Олег Дацко.
Боржників у «Прикарпатенерготрейді» уже почали активно відключати. Перша хвиля вимкнень відбулась 30 січня. Світло планували відключити 16 споживачам, які загалом заборгували 1 мільйон 200 тисяч гривень. Проте вони частково оплатили, частково реструктуризували свої борги, тому безпосередніх вимкнень зазнало всього четверо неплатників.
«Про другу хвилю попереджено 4 100 таких споживачів із загальною заборгованістю понад 25 мільйонів гривень. Як бачимо, кількість боржників і сума суттєва, тож наполегливо рекомендуємо усім претендентам на вимкнення якомога швидше урегулювати питання заборгованості з постачальником», – каже Тетяна Шутка, заступниця директора з питань обслуговування клієнтів ТОВ «Прикарпатенерготрейд».
Насправді, переконують в «Прикарпатенерготрейді», компанія не зацікавлена у тому, щоб вимкнути споживача.
«Це крайній захід, на який ми намагаємося не йти, тому боржників інформуємо за допомогою усіх доступних способів комунікації компанії: надсилаємо смс-повідомлення, інформуємо у телефонному режимі, через персональний кабінет і соціальні мережі. Якщо ж боржник довів ситуацію до вимкнення, за 10 днів до його здійснення на його адресу направляється рекомендований лист «Укрпоштою», – пояснює Тетяна Шутка.
Такий лист вважається врученим через три дні з моменту його доставки до поштового відділення. Тож, якщо боржник проігнорував його отримання, це не допоможе уникнути вимкнення.
Найперше світло вимикатимуть злісним боржникам, які не оплачують за електричну енергію тривалий час, ще з часів ковіду, при цьому не виходять на зв’язок. Повторне підключення до електромереж платне і може коштувати від 400 до 3 000 гривень.
КП «Івано-Франківськводоекотехпром»
За воду та водовідведення франківці боргують понад 86 мільйонів гривень. За словами речника КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимира Шпега, середню суму боргу на одного абонента вирахувати складно. Рекордні суми заборгованостей сягають 100 тисяч гривень. Багато неплатників є у категорії від 10 до 30 тисяч. Найсправнішими платниками залишаються люди пенсійного віку.
«На даний момент усім споживачам, які мають заборгованість від 3 тисяч гривень ми розіслали листи-попередження. А тим, у кого борг складає більше 10 тисяч, готуємо матеріали на суд», – каже Володимир Шпег.
В зв’язку зі скасуванням мораторію, всі справи боржників будуть передавати до суду швидше. За виконавчим провадженням з одного з боржників уже вдалося стягнути 95 тисяч гривень. Ще 15 тисяч його боргу реструктуризовано.
«Більшість людей, коли отримують повідомлення з’явитися на суд, відразу прибігають до нас на реструктуризацію боргу. Ми це робимо. Потім дехто справді сплачує всю суму, а дехто після двох-трьох платежів знову починає боргувати. Тепер, що стосується питання реструктуризації, ми будемо більш прискіпливі», – зазначає речник.
Початок призупинення надання послуг водопостачання та водовідведення боржникам в «Івано-Франківськводоекотехпромі» уже почали. Простіше це робити буде у приватних будинках. Мережі опломбовуватимуть безпосередньо перед помешканням-боржником, або просто шляхом перекриття «врізу» до будинку.
«Якщо це багатоквартирний будинок, то зрозуміло, що ми не можемо повністю зупинити водопостачання для всіх жильців через одного споживача. Тому, якщо це особи на прямих розрахунках, то процес відбувається у судовому порядку. Але, якщо боржниками є ОСББ, жеки та інші організації, які мають на балансі багатоквартирні будинки, то в такій ситуації ми маємо повне право зупинити водопостачання на весь будинок», – пояснює Володимир Шпег.
У випадку, якщо боржник не надає доступ до свого помешкання, щоб опломбувати лічильник і зупинити водопостачання, а комунальники мають на руках виграну щодо цього судову справу, сума боргу буде автоматично стягуватися з його банківських карток – зарплатної, пенсійної і так далі. Справа може дійти навіть до арешту майна. Тому, наголошує Володимир Шпег, за надані послуги все одно доведеться сплатити. Якщо не в добровільному, то в судовому порядку.
ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго»
Схожа ситуація з боргами у ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго». За тепло містяни боргують 172 мільйони гривень. Середня величина боргу, який вважається проблемним – 10 тисяч гривень. Серед найбільших боржників теж є квартири із заборгованістю понад 100 тисяч гривень.
«Найбільш проблемними є квартиронаймачі, які мають заборгованість та не здійснюють оплат більше шести місяців, а їхній борг складає більше 10 тисяч гривень. Таких є близько 10% від загальної кількості споживачів. В різний період їх чисельність складає від 4 до 5 тисяч квартир», – розповідає заступник директора з розрахунків і реалізації теплової енергії «ІФТКЕ» Ігор Угриновський.
У «ІФТКЕ» планують більше працювати не у напрямку відключень, а судового врегулювання боргу, використовуючи можливості нарахування штрафів та пені. Повне відключення наразі можливо тільки щодо послуги гарячої води. Бо від’єднати абонента від центрального опалення дуже складно.
«Будинкова система центрального опалення спроєктована таким чином, що усі споживачі розміщені на одному стояку, пов’язані однією трубою. Тому, щоб відключити одну квартиру необхідно потрапити у неї безпосередньо та провести роботи з демонтажу приладів опалення у кімнатах споживача. Таке технічне рішення надзвичайно складне до виконання», – пояснює Ігор Угриновський.
Зараз на підприємстві створено окремий підрозділ, який займається боргами – група по роботі з боржниками. Абонентам, які не здійснювали жодних оплат в опалювальний період більше трьох місяців надсилають вимогу про оплату. До боржників, які боргують більше 10 тисяч гривень, по місцю проживання направляють фахівця, який у формі особистого спілкування повинен вияснити причину виникнення заборгованості та запропонувати варіанти досудового врегулювання. Наприклад, договір реструктуризації терміном до 2 років, а іноді і на довше.
Якщо це не спрацювало, тепловики йдуть до суду. Велика частина боргів за тепло, так само, як і за воду, погашається на етапі судового розгляду. А, якщо справа таки дійде до відключення, то з абонентом працюватиме Державна виконавча служба. Борг буде стягуватися із заробітної плати чи пенсії, або шляхом накладення арешту на майно.
Івано-Франківська філія «Газмережі»
«Західний кур’єр» звернувся за коментарем щодо скасування мораторію на відключення компослуг також до Івано-Франківської філії «Газмережі». Підприємство розпочало свою роботу лише у жовтні минулого року, тому інформацію щодо точної суми заборгованості споживачів та алгоритму дій щодо неплатників пообіцяли надати пізніше.
«Наразі в кожному районі нашої області ми в повному обсязі провели роботу з нашими споживачами щодо зміни надавача послуги з розподілу природного газу та платіжних реквізитів, розповіли про необхідність оплати за послуги з розподілу природного газу та на що спрямовуються кошти. Так, за три місяці керівники районних УЕГГ провели майже 120 зустрічей зі споживачами – працівниками підприємств, – прокоментувала запит прессекретар підприємства Галина Цап.
Оксана ДЕНЕГА