На початку жовтня у Франківську проведуть конкурс на нових операторів паркування.
Процедура звична, такі конкурси проводять раз на кілька років, коли закінчуються попередні договори з операторами.
Цього разу до вже звичних водіям платних парковок додадуться нові. Місць для безкоштовного паркування у центрі суттєво поменшає, пише Репортер.
Хто, кому, скільки
Парковки на вулицях міста – комунальні, але керують ними приватні оператори за договором із міською радою. Оператор має сам наносити розмітку, встановлювати паркомати, платити зарплату працівникам і займатися утриманням майданчиків.
Оператор паркування сплачує до бюджету міста ставку збору за кожне паркомісце та відсоток від доходу – хто скільки пообіцяв на конкурсі. З 1 січня ставка збору за один квадратний метр становила 0,015 % мінімальної зарплати, тобто 1,8 грн. Якщо середній розмір паркомісця – 12 квадратів, то відповідно за нього оператор щодня сплачує 21,6 грн.
Наразі у місті затверджені 49 ділянок під платні парковки. В сумі це 1 152 місця для паркування на загальній площі у 17 752 м2.
Минулого року міськрада мала договори з сімома операторами. Найбільше майданчиків у користуванні ПП «Ярко ІФ» – 27, ФОП Петришин – вісім, і ФОП Сочавська – три. Ще по одному мають фірма «Надія», ТОВ «Вотум», ТОВ «Торговий сервіс» й ТОВ «Мальва плюс».
Оператор паркування сплачує до бюджету міста ставку збору за кожне паркомісце та відсоток від доходу – хто скільки пообіцяв на конкурсі. З 1 січня ставка збору за один квадратний метр становила 0,015 % мінімальної зарплати, тобто 1,8 грн. Якщо середній розмір паркомісця – 12 квадратів, то відповідно за нього оператор щодня сплачує 21,6 грн.
Донині у Франківську були лише дві паркувальні зони. Перша – біля Ратуші, друга – усі решта. Тариф за годину в першій зоні становив 30 грн, в інших – 10.
Так, ФОП Сочавська за першу паркувальну зону платила 40 % доходу, ПП «Ярко ІФ» – 5 % та 15 % за різні майданчики, а ФОП Петришин – 16 %. Зі збору за паркування бюджет Франківська отримав минулого року трохи більше мільйона – 1 049 113,19 грн. А в 2019 році – 1 117 620,77 грн.
На кінець минулого року в місті не працювали 17 парковок разом на 446 місць і загальною площею 6930,56 м2. Відтак, за оцінкою департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики, місто недоотримало майже 672 тис грн.
Як пояснює начальник управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк, паркувальні майданчики не давали доходу, бо оператори так і не облаштували їх паркоматами і грошей за паркування там ніхто не збирав. Наприклад, у ПП «Ярко-ІФ» не працювали аж 10 майданчиків у центрі міста. Це парковка перед квітковим ринком на Мельника, обидві сторони вулиці Лепкого, пішохідна зона на частині Шевченка – від вулиці Січових Стрільців до Гординського, непарний бік Франка, початок Мазепи й Бельведерської.
«Департамент проводить з такими операторами претензійну роботу. І оскільки оператор не виконав свої зобов’язання, договір з ним розірвано, а майданчики виклали на конкурс, – говорить Андрій Гіглюк. – Ми не знаємо, чи хтось подасться на ці лоти й чи не претендуватиме на них той самий оператор – законом це не заборонено».
Має бути некомфортно
Згідно з рішенням сесії міськради, з 1 січня наступного року ставка збору за парковки в середмісті суттєво зросте. Платні майданчики тепер будуть розподілені на чотири зони залежно від дальності від центру міста. В першій паркувальній зоні, найдорожчій, буде три парковки, у другій 17, в третій 21 й вісім – у четвертій зоні.
Що ближче до центру, то вища ставка. У першій зоні ставка за квадратний метр буде 0,075 % мінімальної зарплати, тобто 4,5 грн, у другій зоні 0,05 % – 3 грн, у третій – 0,03 %, тобто 1,8 грн, а в четвертій – 0,9 грн.
До ставки буде прив’язана і плата за годину паркування. Тобто, треба очікувати, що згодом тариф теж зросте. Але спершу треба визначити операторів, кажуть у департаменті.
«Мова про підняття тарифів ведеться ще з минулого року. Наше завдання – провести конкурс, а після того вже розмовляти про тариф. Він має змінитися, бо ставка суттєво зросте для другої та першої паркувальних зон. Має бути пропорція, – говорить Андрій Гіглюк. – Це дозволить операторам обирати ділянку, на якій вони захочуть працювати. Основне завдання – розвантажити центр міста. Що дорожчим буде тариф, то менш комфортно буде водіям заїжджати в центр міста, тож вони залишатимуть свої автівки на околицях».