Сім'ї іванофранківки Світлани Шевченко, яка мешкає у будинку із сином з інвалідністю, майже два місяці тому від’єднали газопостачання. Їжу люди готують на електроплиті, а кімнати опалюють дровами.
Зі слів жінки, газовий лічильник контролери не перевіряли понад 14 років, проте квитанції вона оплачувала, також отримувала субсидію.
Про те, чому Світлані Шевченко від’єднали газопостачання, і яка ситуація із боржниками за газ в Івано-Франківській області, дізнавалася кореспондентка Суспільного Карпати.
Пенсіонерка Світлана Шевченко каже, що у 2020 році через хворобу пів року не могла оплачувати рахунок за газопостачання. Однак надалі, розповідає жінка, продовжувала платити.
"Ми навіть пічку палили дровами, щоб економно, щоб менше платити. Лічильник ніхто не перевіряв. І тут з’являється в серпні старша жіночка в темних окулярах з фотоапаратом, сфотографувала показники і пішла, нічого не сказала. Потім приходить мені лист, що у мене борг — 35 тис. 850 грн.
Я, як стояла там, добре, що лавка була, так я і впала", — говорить Світлана Шевченко.
Начальник відділення "Івано-Франківськгазу" Андрій Струк розповідає, що спочатку газопостачання припинили через ремонтні роботи підземного газопроводу. Пізніше виявили витік газу, тому, за його словами, довелося від’єднати газопостачання у квартирі методом відрізки. Надалі ж відновити його не вдалося через борг.
"Контролер приходив у червні. І за цією адресою справді заборгованість є. Ми відключали не за заборгованість, але людина споживала газ, за розподіл вона оплачувала, а безпосередньо за газ — ні. І тому виникла ця заборгованість. Це треба людині з’ясовувати в "Івано-Франківськгаз Збуті". Або оплачувати її повністю, або складати угоду на розтермінування цього платежу. Нам треба, щоб були виконані ці роботи, тоді ми одразу відновимо газопостачання", — розповів Андрій Струк.
Прессекретар "Івано-Франківськгаз Збуту" Ігор Марковський каже, працівники установи виявили, що досі будинок Світлани Шевченко не перебував у базі споживачів. Одначе, з його слів, за газопостачання жінка платила раз у рік невелику суму.
"Споживачеві декілька років тому, зараз не готовий сказати, з якої причини, від’єднали газопостачання. Відповідно, йому не нараховували обсяги спожитого газу. Чому сталося так, що під час відключення людина далі мала можливість фактично використовувати природній газ – це питання до оператора ГРМ. Відтак до людини прийшов контролер, сфотографував лічильник і вніс його в базу. Тоді ми побачили, що в абонента – понад 4 тис. необлікованих кубів", – сказав Ігор Марковський.
Адвокат Іван Цебрій під час телефонної розмови із кореспонденткою Суспільного сказав, що Світлані Шевченко не має сенсу звертатися до суду, адже вона не зберегла чеки, які є доказом оплати. Тому рекомендує жінці оформити реструктуризацію боргу, тобто оплату частинами.
"Раджу, аби жінка йшла до них і просила все таки під’єднати газ. Щоб домовлялася, що заборгованість вона буде погашати на виплату, якщо не має такої суми зараз. Я думаю, що вони мали би на це піти, тому тут ситуація з двох сторін: вона не платила, а вони не дивилися і не контролювали, і рахунки не виставляли. Потім, коли побачили, то виставили рахунок. Але це ж, по суті, і вони допустили таку ситуацію", – пояснює Іван Цебрій.
Прессекретар "Івано-Франківськгаз Збуту" Ігор Марковський розповів про зміни у законодавстві, які дозволяють від’єднувати боржників від газопостачання. За його словами, станом на початок вересня борг населення за спожитий газ становить понад 500 млн грн. Найбільшими містами-боржниками є Івано-Франківськ – понад 50 млн грн, а також Коломия, Калуш, Долина та Надвірна.
"З вересня ми подали оператору ГРМ, який відключатиме понад 2 000 абонентів. На сьогодні вже 79 абонентів від’єднані від газопостачання – це найбільші боржники. Сума, за яку подається наша заява оператору ГРМ, – від 500 грн", – сказав Ігор Марковський.