Під час розкопок на узбережжі Середземного моря ізраїльські археологи знайшли скарби, які перевозилися на двох кораблях близько 1700 і 600 років тому. Серед них – восьмикутний золотий перстень із зеленим каменем, на якому зображений образ "доброго пастиря", або ж Ісуса.
Про це повідомляє Управління з питань старожитностей Ізраїлю.
Один із кораблів, що зазнав аварії, належить до доби Стародавнього Риму, а інший – більш сучасний, з так званої доби мамлюків (1291–1516). Археологи припускають, що обидва судна були пришвартовані неподалік від берега й були знищені штормом. На це вказує зокрема те, що їхні уламки були розташовані на глибині близько чотирьох метрів.
Золоті й срібні монети періоду Стародавнього Риму
Бронзові дзвіночки, які, за повір'ям, мали відганяти злих духів
Серед знайдених скарбів – сотні срібних і бронзових давньоримських і мамлюкських монет; бронзова статуетка у формі орла, що символізує римське правління; десятки бронзових дзвіночків, які мали відганяти злих духів; чорнильниця; залізяччя на кшталт бронзових гвіздків, свинцевих труб і залізний якір; а також глиняний посуд.
Чорнильниця
Бронзові гвіздки
Ізраїльські археологи також змогли знайти більш рідкісні артефакти – особисті речі екіпажу кораблів. Це, приміром, червоний коштовний камінь із вигравіюваною на ньому лірою. А ще – восьмикутний перстень із зеленим коштовним каменем, на якому закарбований образ "доброго пастиря" – самоназва Ісуса Христа, яким його уявляли давні християни.
Червоний коштовний камінь із вигравіюваною лірою
"Перстень знайшли неподалік порту Кесарія – місця, що мало велике значення в християнській традиції. Кесарія була одним із найперших осередків християнства, де оселилася одна з найперших християнських спільнот", – підкреслюють в Управлінні з питань старожитностей Ізраїлю.