В Івано-Франківську стартувала акція "Мовембер в ІФ" у межах місячника інформування про проблеми чоловічого здоров’я.
Чоловіків закликають не голити вуса і профілактично перевіритися в лікарів. Про це в ефірі Суспільного розповів лікар-психолог Радислав Петрів.
"Мовембер" або "Вусопад" — це світова акція, яка відбувається у листопаді щороку. Івано-Франківськ до неї приєднався вперше. У цей місяць ми говоримо про рак і аденому простати, рак яєчок, проблеми із серцем, а також проблему психічного здоров’я і схильності до суїцидів у чоловіків", — каже Петрів.
За словами лікаря-уролога, онкохірурга Ростислава Антоніва, статистичні дані світових онкологічних реєстрів свідчать про те, що рак передміхурової залози та смертність від нього займає друге місце серед усіх онкозахворювань у чоловіків, старших за 55 років. В Україні, за даними канцер-реєстру за 2020 рік, показник захворюваності складає 60 чоловіків на 100 тис. населення.
"У порівнянні зі світовим цей показник є у два рази вищим. Це ж стосується і смертності від раку передміхурової залози. Тому надзвичайно важливо, щоб чоловіки вчасно звертали увагу на себе. А після 45 років хоча б раз у рік потрібно проходити обстеження, щоб визначити фоновий показник чоловічого здоров’я, за яким можна буде судити про наявність або ризики розвитку хвороби. Але, як правило, чоловіки, допоки це не заважає їхньому щоденному соціальному життю, до лікарів не звертаються. А на ранніх стадіях хвороба не проявляється", — говорить уролог.
За його словами, насамперед чоловіка повинні насторожити будь-які розлади сечовипускання, особливо постійна потреба ставати до туалету вночі, незалежно від кількості випитої рідини. Це можна назвати одним із перших симптомів. Тоді потрібно звертатися до лікаря.
Ініціатор "Мовембер в ІФ" Станіслав Онищук розповідає, що суть місячника інформування про чоловіче здоров’я полягає в тому, щоб весь місяць не голити вуса і цим привернути увагу до проблем зі здоров’ям.
"Слово "мовембер" складається з поєднання двох слів: "мо" — з англійської — вуса і друга частина — з англійської — листопад. Ми запускаємо вуса для того, щоб показати, як ростуть вуса, так і росте хвороба в організмі. Тому такою акцією хочемо нагадати, що потрібно звертатися до уролога, психолога, сімейного лікаря, щоб виявити проблему на ранній стадії, коли її ще можна легко пролікувати", — розповідає Станіслав Онищук.
За словами організаторів, до ініціативи "Мовембер в ІФ" долучилися комунальні медичні заклади та частина приватних, у яких можна буде обстежитися. Наразі медики ведуть перемовити із лабораторіями, аби там зробили максимальні знижки у листопаді на дороговартісні аналізи для визначення показників раку простати. Окрім того, організатори розробили опитувальник, який допоможе дізнатися, чи є у чоловіка проблеми з передміхуровою залозою та психологічними розладами. Отримати їх можна у сімейних лікарів.