Як відомо, за всю історію футболу, три вихованці українського футболу були удостоєні найвищої та найпрестижнішої футбольної нагороди - «Золотий м’яч» - найкращому футболістові року. З 1956 по 2006 рік, нагорода «Золотий м’яч» вручалась кращому футболістові Європи, з 2007 року та до сьогодні, кращому футболістові Світу.
Цікаво, що всі троє – Олег Блохін, Ігор Беланов та Андрій Шевченко, у різні часи, грали проти івано-франківського «Спартака»/ «Прикарпаття», у матчах розіграшу Кубку СРСР, чемпіонаті СРСР та України.
Олег Блохін був визнаний кращим гравцем Європи в 1975р., після історичних звитяг київського «Динамо» у розіграші Кубку володарів кубків європейських країни та Суперкубку, над мюнхенською «Баварією».
Вперше, в історії івано-франківського «Спартака», у складі команди суперника, проти команди із Східної Галичини, зіграв володар «Золотого м’яча». Сталось це у Києві, на Республіканському стадіоні, у червні 1977 року, у матчі 1/8 розіграшу Кубку СРСР. Тоді київське «Динамо» приймало «Спартак», який у попередньому етапі, переграв «Арарат», у серії пенальті.
Олег Блохін у матчі відіграв всі дев’яносто хвилин та відзначився забитим м’ячем. Сталось це на 69 хвилині гри, при рахункові 1:0, на користь господарів поля. Кияни перемогли - 2:0.
В наступному Олегові Блохінові ще двічі доводилось грати проти івано-франківської команди. В 1980 та у 1981 роках. Ці два матчі припали на груповий етап розіграшу Кубку СРСР, що проходили на Закарпатті.
Так, у рік московської олімпіади, у Мукачево, «Спартак» поступився - 0:2, а через рік, в Ужгороді, «Прикарпаття» зіграло у нічию (0:0). До речі, матч в Ужгороді транслювало республіканське телебачення, і за його перипетіями, вперше в історії команди, прихильники футболу із Східної Галичини, могли спостерігати по телевізору.
У тих матчах, Олег Блохін провів на полі весь ігровий час, але забитими м’ячами , у ворота Тараса Белея, не відзначався.
Ігор Беланов кращим гравцем був визнаний у 1986 році. На той час він виступав за флагман радянського футболу – київське «Динамо». Починаючи із 1982 року «Прикарпаття» виступало у третьому футбольному дивізіоні радянського футболу. Із «Динамо» офіційних матчів не грало.
Натомість, Ігор Беланов, все ж має у свої футбольній кар’єрі, зіграні матчі проти команди Івано-Франківська. Відбулось це у 1979 та 1980 роках, коли майбутній володар «Золотого м’яча» виступав за СКА Одеса, яке грало у Першій лізі СРСР, разом із «Спартаком».
Ігор Беланов брав участь у трьох матчах проти «Спартака». Вперше у травні 1979р., коли в Одесі, СКА приймало «Спартак. Гра на одеському СКА, завершилась унічию -0:0, а Ігор Беланов вийшов на заміну на 55 хвилині матчу.
Наступного року, в Івано-Франківську, Ігор Беланов, у складі СКА провів всі 90 хвилин. Матч завершився перемогою господарів поля - 4:1 (хет-трик на рахунку Ігора Диріва). У матчі другого кола, в Одесі, армійці взяли реванш, перемігши гостей з рахунком -4:2. Ігор Беланов провів на полі весь ігровий час, але забитим м’ячами не відзначався, у матчах із «Спартаком».
Андрій Шевченко найтитулованіший український футболіст, у новітній футбольній історії України. Він провів найбільше матчів проти головної футбольної команди Івано-Франківська, в той час, коли у місті реально існував футбольний клуб із справжньою футбольною командою, із багаторічною та цікавою історією.
Вперше Андрій Шевченко зіграв проти «Прикарпаття» у травні 1993р. Сталось це у матчі 35 туру чемпіонату України серед команд Першої ліги, на стадіоні «Динамо», у Києві. На 62 хвилині матчу сімнадцятирічний нападник «Динамо-2», вийшов на заміну.
Гра завершилась у нічию – 0:0Вдруге А. Шевченко зіграв проти «Прикарпаття» через три місяці. Відбулось це також на стадіоні «Динамо», де друга динамівська команда приймала івано-франківців. Майбутній володар «Золотого м’яча» вийшов на заміну, на 40 хвилині, при рахунку, 1:0 на користь гостей. Матч завершився у нічию – 1:1.
В рамках матчів у Вищій лізі, Андрій Шевченко зіграв проти команди із Східної Галичини, у першому ж матчі команд, куди «Прикарпаття» повернулось, після річної перерви.
Матч відбувся на Республіканському стадіоні. Майбутня зірка вийшла на заміну на 70 хвилині, замінивши Сергія Реброва. Сталось це, коли табло сповіщало, що рахунок матчу – 3:0 на користь господарів поля. До речі, третій м’яч у тій грі у ворота Ігора Крапивкіна забив, вихованець івано-франківського футболу – Андрій Хомин.
Дебют, якщо так можна символічно назвати, Андрія Шевченка в Івано-Франківську відбувся у березні 1995 року.
На стадіоні «Електрон», Андрій вперше вийшов в основному складі своєї команди проти «Прикарпаття». На 77 хвилині його замінив Сергій Ребров, рахунок на той момент був -1:0 на користь гостей. В наступному Сергій Турянський, на 83 хвилині рахунок зрівняв, але «злий геній» для «Прикарпаття» Віктор Леоненко (найбільше засмучував воротарів «Прикарпаття»), все ж зумів забити вирішальний м’яч у грі.
Свій дебютний м’яч у ворота «Прикарпаття», сьогоднішній керманич Національної збірної команди України заб’є, у листопаді 1995 року, у Києві, на Республіканському.
Станеться це на 12 хвилині матчу, коли його точний удар засмутив Олега Рипана. Той забитий м’яч не принесе перемогу його «Динамо», оскільки на останній хвилині першого тайму Павло Іричук його зрівняє. В наступному, матч так і завершиться, принісши сенсаційну нічию «Прикарпаттю», яка буде останньою у матчі із киянами, за всю історію їх протистоянь на футбольному полі.
На весні 1996 року, в рамках чемпіонату України, «Динамо» зіграє свій останній матч на стадіоні «Електрон», що був домашньою ареною «Прикарпаття», із початку проведення перших чемпіонатів України.
16.03.1996. Стадіон «Електрон». В атаці на ворота господарів поля - Андрій Шевченко.
На 29 хвилині, Андрій Шевченко відкриє лік забитим м’ячам у тій зустрічі. В наступному Євген Похлєбаєв та Віктор Леоненко, втілять перевагу своє команди до трьох забитих м’ячів. До честі господарів поля, у другому таймі, вони змогли ситуацію дещо виправити. М'ячі забиті Ігорем Юрченком та Дмитром Мазуром будуть тримати інтригу у матчі до останньої хвилини, але не допоможуть врятувати матч та заробити будь-які залікові пункти.
В подальшому Андрій Шевченко ще шість разів буде грати проти «Прикарпаття». Всі матчі припадуть на чемпіонат України серед команд Вищої ліги. Три матчі відбулись на МЦС «Рух», три - у Києві.
В трьох матчах, що відбулись у столиці України, голеадор «Динамо» відзначиться трьома забитими м’ячами. При цьому у календарній грі, що відбулась на НСК «Олімпійський», у серпні 1998 року, він відзначиться дублем, у матчі, що принесе найприкрішу поразку команді Івано-Франківська в історії протистоянь із «Динамо (0:7).
Свій останній матч проти «Прикарпаття», Андрій Шевченко зіграє в Івано-Франківську, у квітні 1999 року.
На МЦС «Рух», єдиний забитий м’яч на 84 хвилині гри, принесе перемогу «Динамо». Автором м’яча був Андрій Шевченко, який стане для нього шостим у воротах «Прикарпаття», у дванадцяти зіграних матчах проти команди із Східної Галичини.
Володимир Омом