Незалежні медіа Прикарпаття

Проміжні звіти: скільки витрачають на вибори кандидати в нардепи від Франківщини

hrivnya 1024x768

28 березня у 87-му окрузі на Франківщині пройдуть проміжні вибори депутата ВРУ. До 19 березня усі 15 кандидатів, що беруть участь у виборчих перегонах, повинні були подати проміжні фінансові звіти до ОВК, проте зробили це лише дев’ятеро політиків.

 

Шістьом кандидатам загрожує штраф за неподання звітів.

 

Загалом, якщо вірити проміжним звітам, кандидати залучили на свої кампанії 4,5 млн гривень. З них 1,45 млн — внески юридичних осіб, 2,15 млн — внески фізичних осіб, і 910 тис. — власні кошти кандидатів.

 

Найбільше коштів кандидати витрачають на телевізійну рекламу — майже 1,5 млн гривень із фондів кандидатів пішли на оплату ефірного часу і трансляцію політичної реклами на телебаченні. 1,25 млн гривень кандидати витратили на зовнішню рекламу.

 

Попри досить вагому заставу у 60 тис. гривень два кандидати подали нульові звіти — вони не залучали та не витрачали кошти на політичну рекламу. Загалом витрати, подані у проміжному звіті, не остаточні, адже кандидати подавали їх станом на 18 березня, а кампанію вестимуть до п’ятниці, 26 березня.

 

Дані, які є у звітах, відображають витрати з наступного дня після реєстрації кандидата та до 18 березня. Підсумкові звіти, які включатимуть усі надходження у виборчі фонди та витрати з них, кандидати зобов’язані подати в окружну виборчу комісію (ОВК) до 4 квітня.

 

За інформацією ОВК, не подали проміжні звіти шестеро кандидатів: самовисуванці Руслан Дереворіз, Марія Жолоб, обидва Олександри Шевченки — кандидати-клони Київщини, а також Йосип Резеш, висунутий “КМКС “Партія угорців України”, і Юрій Юрченко від партії “Нова демократія”. Інформацію про неподання звітів кандидатами ОВК передала до НАЗК, цим кандидатам загрожує штраф.

 

Два кандидати по округу — Руслан Зозуля з партії “Розвиток і добробут” та Іван Макар, висунутий партією “Важливий кожен” — подали до ОВК проміжні звіти, в яких вказали “нулі” — жодних внесків до фондів, жодних витрат із них. Кандидати, що не ведуть кампанію, можуть бути технічними. Зазвичай вони реєструються для того, щоб завести на дільниці своїх спостерігачів та членів комісій, які рахуватимуть голоси — це додаткова платна опція, яку можна продати іншим кандидатам. І за реєстрацію кандидата в нардепи треба сплатити заставу.

screenshot at mar 25 15 48 00

Згідно з поданими звітами, найбільший виборчий фонд був сформований у кандидатки від ЄС Марусі Звіробій-Біленької. Він склав понад 1,4 млн гривень. 16 березня Звіробій офіційно зняла свою кандидатуру з виборів на користь Руслана Кошулинського. Згідно зі звітом, найбільше коштів кандидатка витратила на політичну рекламу у ЗМІ — 698 тис. гривень. Ще 562 тис. гривень було витрачено на інші послуги, пов’язані із проведенням політичної агітації, найбільше у цій категорії — на зовнішню рекламу: 461 тис. гривень. На виготовлення матеріалів передвиборчої агітації з фонду кандидатки витратили 181 тис. гривень.

 

Кошти у виборчий фонд Марусі Звіробій перераховували партія “ЄС” (понад 920 тис. гривень) та івано-франківська територіальна організація цієї партії (понад 520 тис. гривень). Найбільше з фонду кандидатки витрачено на оплату ефірного часу на телеканалі “Прямий” — 604 тис. гривень. Попри відсутність у проміжному звіті графи “витрати на інтернет-рекламу”, у звіті кандидатки вказано, що на послуги таргетованої реклами витрачено 58 тис. гривень. Витрати на зовнішню рекламу кандидатки, згідно зі звітом, склали трохи більше 460 тис. гривень. Рух ЧЕСНО зафіксував у окрузі близько 20 бордів та сітілайтів кандидатки, а наклад, вказаний на білборді, — 42 одиниці. Враховуючи суму, вказану у проміжному звіті, середня вартість рекламної площини — понад 10 тис. гривень.

 

Виборчий фонд Василя Вірастюка, якого висунула партія “Слуга народу”, склав понад 1,2 млн гривень. Ні партія, ні сам Вірастюк кошти до фонду не перераховували — жертводавцями виступили п’ятеро осіб, четверо мешканців Івано-Франківщини та один мешканець Харкова. Найбільшу суму, майже 470 тис. гривень, перерахував у фонд кандидата мешканець міста Надвірна Дмитро Гурмак. У 2020 році він балотувався до Надвірнянської міськради від партії “Слуга народу”, проте не пройшов.

 

Найбільше грошей із фонду Вірастюк витратив на розміщення зовнішньої реклами — майже 620 тис. гривень. Понад 20 бордів Вірастюка Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати у межах області, причому вони розміщені як у населених пунктах у межах 87-го округу, так і далеко поза ними. Вказаний на бордах наклад — 163 штуки, тобто середня вартість борду — 3,8 тис. гривень.

 


На рекламу у ЗМІ витрачено 268 тис. гривень, а на виготовлення агітаційної продукції — 189 тис. Найбільше коштів із виборчого фонду, майже 540 тис. гривень, перераховано київській фірмі “Кіт Медіа” за виготовлення друкованої реклами та її розміщення на зовнішніх носіях. 165 тис. гривень із фонду кандидата перераховано ФОП Черняк А. В. за розміщення політичної реклами на інтернет-ресурсах.

screenshot at mar 25 15 51 43 1

 

Олександр Шевченко, який балотується від партії “За майбутнє”, самостійно вніс на рахунок свого виборчого фонду 728 тис. гривень. 636 тис. Шевченко витратив на рекламу у ЗМІ, лише 24 тис. — на виготовлення агітпродукції, 30 тис. — на розміщення політичної реклами на зовнішніх носіях.

 

Найбільшими підрядниками кандидата, згідно із проміжним звітом, виступили місцеві ЗМІ — Шевченко оплачував теле- та радіоефіри ТРК “РАІ”, ОТБ “Галичина”, радіокомпанії “Західний Полюс” та ТРК “Надвірна”. Крім ефірного часу та реклами у ЗМІ, друку поліграфічної продукції та оренди білбордів, із фонду Шевченка більше ні за що не платили.

 

На зовнішню рекламу Олександр Шевченко, судячи із проміжного звіту, витратив лише 30 тис. гривень. Середня вартість борда у Шевченка у чотири-п’ять разів менша, ніж у Вірастюка чи Звіробій-Біленької. Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати 32 білборди Олександра Шевченка в межах 87-го округу. Їх чотири види: два види з обличчям кандидата і два з гаслом, яке розміщене і на бордах із фото. Якщо співставити кількість зафіксованих бордів і їхню вартість, вказану у проміжному звіті, то вартість однієї рекламної площини складає менше 1 тис. гривень. Більше того, наклад, вказаний на бордах Шевченка, — 25 штук.

 

Самовисуванець Михайло Ноняк вніс на рахунок власного виборчого фонду 100 тис. гривень. Ще 380 тис. гривень внесли троє осіб. Найбільшим жертводавцем кандидата став підприємець із Тернопільщини Владислав Кириченко. На рахунок Ноняка він вніс 280 тис. гривень. Ще по 50 тис. гривень перерахували коломийська бізнесменка Ірина Буралкіна та підприємець із села Манява Василь Дзебчук.

 

30 тис. гривень з фонду Михайла Ноняка виділено на розміщення реклами в інтернеті. Найбільше коштів із виборчого фонду пішло на рекламу у друкованих ЗМІ — понад 117 тис. гривень, 100 тис. — на рекламу на зовнішніх носіях (білборди та сітілайти), по 60 тис. гривень — на телерекламу і друк агітаційної продукції.

 

Найбільшими підрядниками Михайла Ноняка, згідно із проміжним звітом, виступили друкарня “Отто Ганс”, телеканал “402” та газета “Репортер”.

 

Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати 39 бордів та сітілайтів Михайла Ноняка у межах виборчого округу. Наклад, вказаний на білбордах, — 50 штук. Враховуючи вказану суму витрат на зовнішню рекламу (100 тис. гривень), вартість однієї рекламної площини складає близько 2 тис. гривень.
Виборчий фонд Руслана Кошулинського, що балотується від ВО “Свобода”, склав 484 тис. гривень. Внески у фонд робили сім фізичних осіб. Найбільші суми — по 95 тис. гривень — внесли дві особи: Марія Дем’янець та Андрій Гринишак. Останній займається бізнесом — є власником та керівником двох компаній у м. Надвірна, ТОВ “Західбудальянс” і ТОВ “Містобрукбуд”, а Марія Дем’янець — розпорядниця виборчого фонду Кошулинського.

 

Найбільше з фонду Кошулинського витрачено на телевізійну рекламу — понад 256 тис. гривень, понад 130 тис. — на радіорекламу, і лише 18 тис. кандидат, згідно зі звітом, витратив на зовнішню рекламу — білборди і сітілайти. Найчастіше із фонду кандидата платили ОТБ “Галичина” та ТРК “РАІ” за ефірний час і розміщення реклами.

 

Зовнішню рекламу Руслан Кошулинський розміщав у межах виборчого округу, а також в Івано-Франківську, який не водить в ці межі. На бордах Кошулинський фігурує з міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим. Вказаний наклад — 50 штук. Рух ЧЕСНО зафіксував 53 таких борди та сітілайти. Середня вартість площини у Кошулинського становить менше 400 грн. Руслана Марцінківа на бордах Кошулинського розміщають як VIP-агітатора, який покликаний “прив’язати” не місцевого Кошулинського до Івано-Франківської області.

 

Сама партія “Свобода” на останніх місцевих виборах отримала найбільше голосів. Крім того, у межах округу почали з’являтися спільні борди Кошулинського з Марусею Звіробій-Біленькою, яка знялася з виборів на його користь. Проте ці борди почали з’являтися після подання кандидатами проміжних звітів, тому витрати на них мають бути відображені у підсумкових фінансових звітах.

 

Кандидат від партії “Платформа громад” Юрій Голіней майже всі гроші на передвиборчу кампанію дав сам — поповнив власний фонд на 77 тис. гривень. Ще 100 гривень кандидату перерахував мешканець села Красна Надвірнянського району Василь Гнатюк.

 

Найбільше з виборчого фонду Юрія Голінея, 36 тис. гривень, витрачено на рекламу у друкованих ЗМІ. 16 тис. гривень кандидат витратив на виготовлення агітаційної продукції, 24 тис. — на розміщення зовнішньої реклами.

 

32 тис. гривень із фонду Голінея перераховано газеті “Галичина” за розміщення друкованих матеріалів, а ФОП Шаблєвський О. В. отримав 24 тис. гривень за розміщення зовнішньої реклами — це найбільші підрядники кандидата. Рух ЧЕСНО зафіксував 32 білборди і сітілайти Юрія Голінея у межах виборчого округу, попри те, що вказаний наклад лише на бордах — 24 штуки. Таким чином, одна рекламна площина обійшлася Голінею менше ніж в 1 тис. гривень.

 

Ще один самовисуванець — Сергій Сивачук — у проміжному звіті вказав, що його виборчий фонд склав майже 28 тис. гривень. Гроші йому перерахували десятеро осіб невеликими сумами. Всі кошти Сивачук витратив на виготовлення друкованої продукції, яке здійснила друкарня “Місто-НВ”, що належить керівнику фракції ВО “Свобода” Роману Онуфріїву та ексдепутату цієї ради Петру Гавришу.

 

Вибори у 87-му окрузі пройдуть уже 28 березня. До 4 квітня всі кандидати зобов’язані подати ОВК підсумкові звіти про залучені та витрачені кошти на виборчу кампанію.

 

 

Новини Прикарпаття

Інженера одного з підприємств на Франківщині підозрюють у незаконному видобуванні підземних вод на майже 5 мільйонів

21 листопада 2024
Інженера одного з підприємств на Франківщині підозрюють у незаконному видобуванні підземних вод на майже 5 мільйонів

Головного інженера одного з підприємств Калуського району Івано-Франківської...

На Івано-Франківщині двоє людей отруїлися чадним газом — ДСНС Доповнено

21 листопада 2024
На Івано-Франківщині двоє людей отруїлися чадним газом — ДСНС Доповнено

У селі Великий Рожин Кутської громади, що на...

ВР ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу осіб, які вперше пішли у СЗЧ

21 листопада 2024
ВР ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу осіб, які вперше пішли у СЗЧ

Верховна Рада в цілому підтримала проєкт закону №...

На Калущині судили батька, який поставив сина на гречку

21 листопада 2024
На Калущині судили батька, який поставив сина на гречку

У Калуському міськрайонному суді розглянули справу про домашнє...

Прикарпатець нарубав лісу на понад мільйон гривень

21 листопада 2024
Прикарпатець нарубав лісу на понад мільйон гривень

Жителю Косівщини повідомили про підозру у незаконній порубці...

Реклама на сайті

                                                                                        

 

received 2121490914843969

 

 

output y3AQsn

 

 husky web

 

 

 

255521605 1473593313026520 3616651259533858166 n

 

 

 

 

Ми в соцмережах

facebook rss

Новини партнерів

Copyright 2016 - 2022. Незалежні медіа Прикарпаття. Інформаційний ресурс. Всі права застережено.