Франківців навчали, як шукати інформацію про політичну рекламу у соцмережах.
Тренінг організували аналітики Громадянської мережі ОПОРА, пише Суспільне Карпати.
Facebook-бібліотеку організували в 2016-му році після перемоги на виборах у США Дональда Трампа та Brexit. В 2019-му перед виборами сервіс став доступним і українцям.
За словами аналітика ОПОРИ Юрія Лісовського, з того часу до сервісу долучили 300 тисяч рекламних постів від українських партій та кандидатів. Ця реклама вартувала їм приблизно 11,5 мільйона доларів
"Ця бібліотека дозволяє досліджувати так звану координацію сторінок. Це коли одні політики проти інших розміщують агітацію. Там це все діло можна побачити. Якщо хтось створює свою рекламу для людей до 35-ти років, то, якщо вам менше, ви її фізично ніколи не побачите, не будете знати, що вона існувала. Це велика проблема, і бібліотека дозволяє це дізнатися і побачити", - розповів аналітик.
Аналітик ОПОРИ Роберт Лорян з 2019-го року моніторить дані онлайн-агітації на виборах. Тепер навчає цьому інших.
"Кожен з нас міг дізнатися, скільки політики витрачають коштів, на кого вони орієнтують свої повідомлення і який контент там міститься. Бо політики можуть один контент показувати вам, а інший - зовсім іншим людям. З цього часу працює бібліотека політичної реклами, яка дозволяє нам використовувати соцмережі для своєї агітації, в тому числі під час виборів, а також не у виборчий період", - каже Роберт Лорян.
Громадська організація "ЧЕСНО" розслідувала, скільки грошей під час минулорічних місцевих виборів витратили на рекламу політики. Віталій Світлик – один із авторів публікації – розповідає про дані, які вдалося отримати завдяки Facebook-бібліотеці.
"Вдалося витягнути ті суми, які були витрачені та порівняти зі звітами, які вони показали у ТВК, тобто витрати з виборчого фонду, - каже Віталій Світлик. - Проаналізувавши ці дані з тими, які можна витягнути з Facebook, - суми значно занижені, тобто всі партії приховують, скільки вони витрачають на свої виборчі кампанії".
Учасник заходу Степан Стефурак прийшов на захід тому, що його цікавить, як працює реклама в інтернеті. Хлопець каже, що займається просуванням у Facebook, проте з політичною рекламою не працював. Хотів би навчитися, як вона працює, та на що насамперед повинен звертати увагу виборець.