Незалежні медіа Прикарпаття

23 серпня в Україні – День Державного прапора

GVpWIU3WsAAgaLI 1
Щорічно 23 серпня в Україні відзначають День Державного прапора – одного із символів Української держави.
 
Святкування Дня прапора було встановлено на загальнодержавному рівні 23 серпня 2004 року, указом другого Президента України Леоніда Кучми.
 
Третій Президент України Віктор Ющенко доповнив указ попередника, заснувавши підняття Прапора України у День Державного прапора України і під час інших державних свят та проведення загальнодержавних заходів.
 
Варто зауважити, що до цього часу День Державного прапора України відзначали лише у Києві на муніципальному рівні. Подію відзначали 24 липня, адже саме цього дня, 1990 року, над столичною мерією здійняли синьо-жовтий стяг.
 
Щодо дати 23 серпня, то за офіційною версією, саме у це день 1991 року – після провалу путчу у Москві – низка народних депутатів внесли до сесійного залу українського парламенту прапор України.
 
Освячення прапора було проведено священник УАПЦ Петром Бойком. Саме з цією подією пов’язаний указ Леоніда Кучми. Про це й день написано також картину на стіні українського парламенту, а прапор збережено як реліквію під склом у музеї Верховної Ради України.
 
Та за іншими даними – зокрема зі слів очевидців цієї події, архівного відео та стенограми позачергового засідання ВР – синьо-жовтий прапор внесли до парламенту 24 серпня 1991 року.
 
Шановні колеги! Я хочу запропонувати невеличке доповнення. Мені сказали, що на вулиці є той прапор, з яким українці стояли на барикадах біля Верховної Ради Росії. Я прошу, щоб саме цей прапор був встановлений у нашому залі. І ще я пропоную, щоб до того, коли приймемо рішення про національну символіку, про національний прапор, наш прапор був піднятий над куполом верховної Ради”, – сказав 24 серпня 1991 року у парламенті В’ячеслав Чорновіл.
 
А вже трохи більше ніж за тиждень, 4 вересня 1991 року, український стяг почав майоріти над Верховною Радою.
 
Ще через два тижні – 18 вересня 1991 року – Президія Верховної Ради України своєю Постановою “Про прапор України” фактично надала синьо-жовтому стягу статус офіційного прапора країни. Відтоді під цим прапором зустрічають іноземних гостей, складають присягу, працюють посольства України тощо.
 
Перше поєднання синього та жовтого кольору стяга датується 1256 роком – роком заснування міста Львів. Гербом Львова став золотий лев на синьому полотні.
 
Аналогічне поєднання кольорів можна побачити на прапорах, значках, гербах і нагородах часів козацтва, особливо починаючи з XVIII століття. Часто у запорожців були сині прапори, прикрашені золотистими орнаментами, образами православних святих або ж козаків.
 
Вважається, що сучасні кольори прапора як державного символу України з’явилися під час правління гетьмана Івана Мазепи, якому шведський король дозволив використовувати в символіці кольори прапора Швеції. Ось чому прапор України схожий на шведський. Під таким прапором Мазепа бився з Петром I у Полтавській битві.
 
Під час хвилі європейських революцій 1848 року, названої “Весна народів”, синьо-жовтий стяг утвердився вже як прапор українського народу. Тоді, у червні 1848-го, таке знамено вперше підняли над ратушею у Львові.
 
На Наддніпрянщину, яка була в складі Російської імперії, синьо-жовтий прапор як символ української національної боротьби прийшов після подій революції 1905–1907 років.
 
Через десятиріччя, у 1917-му, він став офіційним стягом української державності. Під синьо-жовтими прапорами відбувалися маніфестації українців. З ними українські воїни 100 років тому вирушали в бій. У квітні 1918-го синьо-жовті прапори підняли над кораблями Чорноморського флоту у Севастополі.
 
Після втрати незалежної Української держави синьо-жовтий прапор залишався символом національної боротьби та спроб відновити державність у різних регіонах України.
 
Та навіть у радянські часи українці здійснювали спроби здійняти національний прапор. Так, 1 травня 1966 року над будинком Київського інституту народного господарства у Києві (нині Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана) замість червоного прапора зранку височів синьо-жовтий. Студент Георгій Москаленко та робітник Віктор Кукса, які це зробили, планували викликати неабиякий резонанс – прапор мали побачити студенти і робітники заводу “Більшовик”, що зранку збиратимуться в колони на першотравневу демонстрацію. Через 9 місяців КГБ знайшли Москаленка та Кукса, засудивши їх до трьох та двох років таборів суворого режиму відповідно.
 
22 січня 1973 року у Чорткові на Тернопільщині Володимир Мармус із вісьмома товаришами вивісив 4 національні прапори.
 
26 квітня 1989 року у Львові під українським прапором відбувся мітинг пам’яті жертв Чорнобильської трагедії, а 22 травня того ж року – Шевченківське свято в Києві.
 
У новітні часи національний синьо-жовтий прапор уперше офіційно замайорів на ратуші міста Стрий 14 березня 1990 року. 23 березня 1990 року він з’явився над Тернопільською міськрадою; 3 квітня – над Львівською ратушею; 24 липня – урочисто піднятий над Київською міською радою.

Новини Прикарпаття

Суд оштрафував підприємця, який перераховував “відкати” директорці Верховинської лікарні

19 листопада 2024
Суд оштрафував підприємця, який перераховував “відкати” директорці Верховинської лікарні

Івано-Франківський міський суд виніс вирок підприємцю Юрію Ковтуну,...

Юні калушани здобули чотири нагороди на Чемпіонаті України з вільної боротьби U-16

19 листопада 2024
Юні калушани здобули чотири нагороди на Чемпіонаті України з вільної боротьби U-16

Нещодавно у місті Буча на Київщині відбувся Чемпіонат...

Правоохоронці викрили нові «схеми для ухилянтів»: серед затриманих посадовці МСЕК

19 листопада 2024
Правоохоронці викрили нові «схеми для ухилянтів»: серед затриманих посадовці МСЕК

Служба безпеки спільно з Нацполіцією ліквідували три нові...

Шестеро травмованих, серед яких — 5-річна дитина: подробиці ДТП у Калуській громаді на Івано-Франківщині

19 листопада 2024
Шестеро травмованих, серед яких — 5-річна дитина: подробиці ДТП у Калуській громаді на Івано-Франківщині

У дорожньо-транспортній пригоді, що сталася вранці 18 листопада...

Реклама на сайті

                                                                                        

 

received 2121490914843969

 

 

output y3AQsn

 

 husky web

 

 

 

255521605 1473593313026520 3616651259533858166 n

 

 

 

 

Ми в соцмережах

facebook rss

Новини партнерів

Copyright 2016 - 2022. Незалежні медіа Прикарпаття. Інформаційний ресурс. Всі права застережено.