20 серпня 2024 року депутати Верховної ради ухвалили в цілому законопроєкт № 8371 про заборону російської церкви в Україні.
За це проголосували вісім з десяти обранців від Івано-Франківщини.
Результати оприлюднили на сайті ВРУ.
Як голосували прикарпатські мажоритарники:
Оксана Савчук (позафракційна) — за;
Ігор Фріс ("Слуга народу") — за;
Едуард Прощук ("Слуга народу") — за;
Олександр Матусевич ("Слуга народу") — за;
Василь Вірастюк ("Слуга народу") — за;
Володимир Тимофійчук ("Слуга народу") — за.
Депутати, які пройшли за списком партій:
Олег Марусяк ("Слуга народу") — відсутній;
Роман Мулик ("Слуга народу") — відсутній;
Олена Вінтоняк ("Слуга народу") — за;
Василь Мокан ("Слуга народу") — за.
Що передбачає закон про заборону російської церкви в Україні
Закон унеможливлює діяльність церков, якими керує держава, що здійснює агресію проти України, тобто Росією. Релігійні організації, які підозрюють у співпраці з Російською православною церквою, перевірятимуть відповідною експертною комісією. Її має створити Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Якщо комісія зафіксує порушення, ДЕСС видасть припис церкві на виправлення ситуації.
Якщо зв'язки з країною-агресором не будуть припинені, ДЕСС подасть на цю конкретну юридичну особу позов до суду, який і матиме право ухвалити рішення про заборону її діяльності.
Що відомо про законопроєкт № 8371
Законопроєкт № 8371 розробив уряд на виконання рішення Ради національної безпеки та оборони у січні 2023 року. Йдеться про заборону релігійних організацій, пов'язаних з РФ. Найбільше критикують цей законопроєкт представники УПЦ МП.
В УПЦ називають такі кроки парламенту порушенням прав людини й переслідуванням церкви. Там наполягають, що ще з травня 2022 року УПЦ є незалежною від Москви церквою й обіцяють оскаржити закон у разі його повного ухвалення. Проте у грудні 2022 року спеціальна експертна комісія ДЕСС офіційно встановила зв'язок УПЦ МП з Російською православною церквою.
Сама УПЦ з цим не погоджується і заявляє про свою незалежність від Москви, хоча й визнає, що повної автокефалії так і не проголосила.