Обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба виїхав за межі країни, супроводжуючи свою матір.
Однак у той же день вона повернулася до України з Польщі, а обвинувачений у держзраді – залишився за кордоном і зараз перебуває у Сполучених Штатах Америки.
Про це 9 листопада на засіданні Коломийського міськрайонного суду, що на Івано-Франківщині, повідомив прокурор Олексій Безрукий.
"Він, як зазначено у клопотанні, незаконно покинув Україну. По суті, законно, однак це треба з'ясувати, зокрема, на яких підставах він покинув Україну, оскільки на даний час немає таких достовірних відомостей. Встановлено тільки, що зранку він з мамою виїхав за кордон, як супроводжуюча особа, а увечері мама вже повернулася з Польщі, а Коцаба ні. Відтак сторона обвинувачення вважає, що це було зроблено з метою ухилення від кримінальної відповідальності", — говорить Олексій Безрукий.
Прокурор каже: доки Коцаба перебуває на території США, притягнути його до відповідальності досить важко.
Обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба, який був присутній на засіданні суду через відеозв’язок, каже: перетнув кордон України офіційно — віз хвору матір у Прагу на обстеження.
"Виїхав я з офіційними документами. На кордоні мене і мою хвору маму тримали понад 4,5 години — хтось тиснув на керівника прикордонного переходу, щоб мене не випускали. 24 серпня ми перетнули кордон, але мамі стало погано і про продовження подорожі до Праги, де в нас було зарезервовано місце на обстеження й операцію — не було мови. Тому ми вирішили, що вона повернеться в Україну, а я залишуся у Європі, тому що дозвіл на перетин кордону — одноразовий", — розповів Коцаба.
Зі слів обвинуваченого, у Європі він перебував майже два місяці.
"Про це свідчить багато моїх особистих виступів у Європарламенті в Брюсселі, на засіданні асамблеї Ради Європи в Страсбурзі. Зараз позаду мене — банер генерального консульства України. Я правослухняний громадянин і приходжу на всі засідання", — каже Руслан Коцаба.
Адвокатка обвинуваченого Світлана Новицька говорить, що не отримувала клопотання від прокуратури про оголошення Коцаби у міжнародний розшук.
"Я не знайшла, щоб мені прокурор вислав своє клопотання, щоби я могла написати заперечення", — каже Новицька.
Натомість прокурор Олексій Безрукий говорить, що клопотання про оголошення Руслана Коцаби у міжнародний розшук прокуратура надіслала Світлані Новицькій 23 серпня 2023 року. Окрім того, файли з відсканованим клопотанням він долучив до відеоконференції судового засідання, яке відбулося 31 серпня 2023 року.
Суддя Олександр Калинюк сказав, що клопотання від прокурора про оголошення Коцаби у міжнародний розшук суд надішле стороні захисту. Він переніс засідання на 27 листопада, аби адвокати Коцаби мали час ознайомитися із цим документом.
Що відомо про обвинуваченого у держзраді Руслана Коцабу
У січні 2015 року Руслан Коцаба розмістив у мережі відеозвернення до президента, у якому закликав українців бойкотувати мобілізацію. Окрім того, він брав участь у низці передач пропагандистського характеру на російських телеканалах.
Коцабу затримали у лютому 2015 року. Його звинуватили у державній зраді та перешкоджанні діяльності Збройних сил України.
У травні 2016 року Івано-Франківський міський суд виніс обвинувальний вирок Руслану Коцабі. Колегія суддів призначила журналісту покарання у вигляді три з половиною роки позбавлення волі за перешкоджання діяльності Збройних сил України.
Після оскарження вироку Апеляційний суд області повністю виправдав Коцабу та визнав його невинним. Прокуратура оскаржила це рішення у Вищому спеціалізованому суді України, який направив справу Коцаби на повторний розгляд.
У лютому 2018 року Апеляційний суд Івано-Франківської області ухвалив рішення направити справу у Долинський районний суд. Звідти обвинувальний акт повернули прокуратурі через брак доказів. Прокуратура такі дії суду оцінила незаконними й оскаржила повернення обвинувального акту. З квітня 2019 року справа перебуває на розгляді у Коломийському суді.
16 січня 2023 року засідання у справі Руслана Коцаби не відбулося через неявку усіх сторін. Обвинувачений перебуває у США. Про це він поінформував на своєму YouTube-каналі.
У Держприкордонслужбі відмовилися повідомити, яким чином і коли обвинувачений у державній зраді журналіст Руслан Коцаба перетнув державний кордон, посилаючись на те, що це — інформація з обмеженим доступом. Про це у відповіді на інформаційний запит Суспільному надіслав директор Департаменту охорони державного кордону Леонід Баран.
22 лютого 2023 року адвокатка обвинуваченого Світлана Новицька під час судового засідання у Коломийському міськрайонному суді повідомила, що Руслан Коцаба виїхав з України у США зі статусом політичного біженця.
9 березня на засіданні Коломийського міськрайонного суду суддя Олександр Калинюк повідомив, що обвинувачений у державній зраді Руслан Коцаба виїхав у Сполучені Штати Америки за програмою "Єднання заради України", яку для допомоги українським біженцям запровадив президент США Джо Байден.
11 квітня 2023 року суддя Олександр Калинюк сказав, що Генеральне консульство України в Нью-Йорку дозволило Коцабі взяти участь у судовому процесі в режимі онлайн-конференції. Однак на засідання блогер не з’явився. Причина — не зміг виготовити електронний ключ.
14 липня 2023 року Коцаба вперше за майже рік свого перебування за кордоном вийшов онлайн на зв'язок під час судового засідання. Він відмовився від безоплатного адвоката та наполіг на участі в судових засіданнях його захисниці Тетяни Монтян.
31 серпня 2023 року прокуратура подала клопотання про оголошення обвинуваченого у державній зраді Руслана Коцаби у міжнародний розшук і тримання його під вартою.