Незалежні медіа Прикарпаття

Проходження ВЛК. Який порядок обстеження перед мобілізацією, кого проходити і які документи збирати ― чи будуть зміни з 1 листопада

2992ea1ff67d9cd70bd02yz6a008693f w960

Загальна мобілізація та воєнний стан в Україні тривають з 24 лютого 2022 року. Крім оповіщення чоловіків, проводять обстеження на придатність до військової служби.

 

Комісії ВЛК направляють на обстеження у фахівців та можуть брати до уваги наявні документи про хвороби. NV пояснює, який порядок проходження ВЛК, які треба обстеження, і коли можна надати документи про свої хвороби.

 

Законодавство України містить чіткі інструкції з того, який порядок проходження ВЛК, яких лікарів треба пройти, які обстеження необхідні, та як оцінювати стан здоров’я військовозобов'язаного, призовника чи військового. В Розкладі хвороб вказано якої тяжкості хвороба може означати придатність, непридатність та обмежену придатність.


Наприкінці серпня 2023 року Наказом МО № 490 було змінено Розклад хвороб та деякі особливості проходження ВЛК.

 

З осені визначення придатності до військової служби, особливості ВЛК та служби для обмежено придатних військових та військовозобов'язаних в деяких місцях змінили, а також підкорегували правила проходження ВЛК для військових. Проте, після змін, внесених Наказом № 490, протягом жовтня нічого нового не приймалося, що означає, що порядок проходження ВЛК і визначення придатності до військової служби в листопаді такий, як у жовтні та вересні.

 

Порядок проходження ВЛК

 

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки отримують медичні дані про військовозобов'язаних з реєстрів МОЗ, як і дані про осіб з інвалідністю, а інші дані військовозобов'язані можуть надавати особисто.

 

Військово-лікарська комісія ― обов’язкова умова для мобілізації в Україні. Військові проходять ВЛК для визначення зв’язку травми, поранення чи хвороби із службою та для визначення ступеня придатності.

 

Військовозобов'язані направляються на ВЛК повісткою після того, як визначили, що у них немає відстрочки від мобілізації, або після закінчення строку дійсності попередньої постанови ВЛК.

 

Військових на ВЛК може направити або командування або лікар під час лікування поранення, травми, каліцтва, контузії.

 

Якщо відстрочки немає, чоловіків під час мобілізації відправляють на ВЛК, де визначається рівень придатності до військової служби. Перед початком огляду необхідно надати лікарям медичні заключення та виписні епікризи із державних установ, які є в чоловіка, наголосила начальник медичної служби сектору комплектування Полтавського обласного ТЦК майор медичної служби Жанна Дрига.

 

«Лікарська комісія вивчає документи з медзакладів за місцем проживання людини та перебування на обліку. Йдеться про амбулаторну медкарту, виписки з медкарти дільничного лікаря, результати попередніх обстежень та оглядів з поліклінік тощо» ― розповіла Жанна Дрига.

 

Перед візитом лікарів ВЛК потрібно відвідати нарколога і венеричний диспансер та пред’явити в ТЦК висновки від першого і другого, що чоловік не стоїть на обліку, що він не має венеричних захворювань.

 

Керівниця медичного напрямку в ГО Юридична сотня адвокатка Христина Ковцун пояснила, що в ТЦК можуть вручати повістку на ВЛК раніше терміну закінчення дії попередньої постанови ВЛК (виданої через постановку на облік чи обстеження для мобілізації), і в законах ніде не вказані обмеження щодо цього або можливості відмовитися від такої повістки.

 

Адвокатка радить військовозобов'язаним надіслати копії усіх своїх документів, завірених нотаріусом, в ТЦК ще до отримання повістки, щоб в ТЦК мали на увазі, якщо в людини проблеми зі здоров’ям. Крім того, варто мати такі копії при собі, якщо на вулиці зупиняють для вручення повістки.


«Кращий варіант — це заздалегідь направити ці документи на адресу свого центру комплектування, в якому ви перебуваєте на обліку. В такому разі, якщо ви вже надали медичні документи, де чітко зазначено, що у вас є певне генетичне захворювання, хронічні проблеми тощо, ВЛК та центри комплектування будуть інакше поводитись, бо вони розуміють, що ви заздалегідь подбали про те, щоб ці документи були доставлені наперед. Ви маєте докази подачі цих документів. І у разі, якщо будуть порушення з їхньої сторони, буде дуже легко довести перевищення їхніх повноважень», ― підкреслює юристка.


ВЛК ― зміни щодо обмежено придатних

 

За правилами, лікарі ВЛК мають вказуватив рішення про обмежену придатність, де можна і де не можна служити чоловіку з цими хворобами.

 

«Насамперед центри комплектування мають певні обов’язки з отримання інформації, зокрема, з управлінь соцзахисту для того, щоб з’ясувати хто є, наприклад, в статусі особи з інвалідністю. Крім того, самі військовозобов'язані під час проходження ВЛК мають надати свою медичну картку, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань. Тому що ми розуміємо, що є різні ситуації. Одна людина абсолютно здорова, її роками нічого не турбує, а інша, грубо кажучи, не вилазить зі стаціонарного лікування, переносить операції тощо. І військовозобов'язаний повинен про це повідомити», ― підкреслила Христина Ковцун.

 

Таке рішення мають приймати з урахуванням:

 

військової спеціальності;


займаної посади;


віку;


роботи, що фактично виконується;


пристосованості до роботи такого чоловіка;


Обмежено придатних заборонено законом направляти на службу в:

 

десантно-штурмових військах;


плавскладі;


морській піхоті;


спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення).


Військовозобов'язаних, яких визнали обмежено придатними, можуть направити на службу в:

 

частинах (підрозділах) забезпечення;


ТЦК;


установах, організаціях;


навчальних закладах.

 

ВЛК ― яких лікарів проходять та які аналізи здають

 

Для проходження ВЛК призначають стандартні обстеження, проте лікарі за необхідності можуть призначати додаткові аналізи та направляти до вузьких спеціалістів, яких немає у комісії.

 

Лікарі направляють військовозобов'язаного на такі аналізи:

 

загальний аналіз крові та дослідження сечі;


визначення групи крові та резус-належності;


рентгенологічне (флюорографічне) обстеження органів грудної клітки;


електрокардіографію (ЕКГ);


серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), антиген до вірусу гепатиту «В» (HBsAg), антитіла до вірусу гепатиту «С» (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном (RW);


дослідження крові чи УЗД якщо є хронічні захворювання.


Особам після 40 років, обов’язково проводять вимір тиску і дослідження крові на цукор.

 

«Якщо в ході загальних аналізів визначають, що є погані показники, можуть призначати й додаткові обстеження. Тобто це дуже серйозний і відповідальний процес, який відбувається саме з урахуванням аналізів і обстеження лікарів», ― підкреслила юристка.

 

Після здачі аналізів та обстеженнь проводиться огляд такими лікарями:

 

хірург;


терапевт;


невропатолог;


психіатр;


офтальмолог;


оториноларинголог;


стоматолог;


дерматолог;


За необхідності призначають дообстеження, або можуть направити до інших лікарів за показаннями.

 

Непридатність до військової служби ― які хвороби означають


За новим Розкладом хвороб список захворювань, за наявності яких ВЛК приймає рішення про непридатність до військової служби змінено. За рекомендаціями для комісії ВЛК до таких хвороб відносяться:

 

активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини;


важкі форми вірусних гепатитів;


ВІЛ-хвороба, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами тощо;


деякі онкологічні хвороби не на стадії ремісії;


первинні (вторинні) за наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування новоутворення;


важкі стадії та прогресуючі захворювання крові та кровотворних органів зі значники порушеннями;


форми серцево-судинних порушень, які не піддаються лікуванню зі значними порушеннями функцій, виразками;


важкі розлади харчування, обміну речовин та порушення ендокринної системи, важні стадії діабету, хвороби ендокринної залози, які потребують великих щоденних доз ліків;


різко виражені стійкі розлади психіки й поведінки;


останні стадії та тяжкі форми неврологічних хвороб;


сліпота, тяжкі захворювання сітківки, рогівки ока, виражені анатомічні зміни;


глухота, яка не піддається корекції, деякі захворювання вуха;


стійкі, значно виражені порушення в роботі носоглотки із хронічними хворобами, які не піддаються лікуванню;


різко виражені, важкі порушення системи травлення, тяжкі форми виразки, стравохід Барретта, цироз, важкі стани панкреатитів, які не піддаються лікуванню;


важка деформація та хвороби кістково-м'язової системи та сполучної тканини, відсутність кінцівок;


вади розвитку, деформації й хромосомні порушення;


наслідки отруєння, інфекційних, паразитарних хвороб, які не піддаються лікуванню.

 

Термін проходження ВЛК


В Міністерстві охорони здоров’я України повідомили, що планують скоротити терміни проходження ВЛК при ТЦК.

 

Спільно з Нацслужбою здоров’я оновлено специфікації та умови закупівель медичних послуг за пакетом Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

 

Зміни передбачають скорочення строків проведення ВЛК і встановлення граничних строків проведення досліджень і медоглядів військовозобов'язаних, а саме:

 

проведення медичних оглядів щодо придатності до військової служби — не більше як 4 робочі дні;


проведення лабораторних досліджень — не більш як 3 робочі дні;


проведення інструментальних досліджень — не більш як 3 робочі дні.


Голови обласних військових адміністрацій, керівники ТЦК й працівники закладів охорони здоров’я зобов’язані дотримуватися вказаних строків.

 

Також вони мають організувати раціональні маршрути проходження ВЛК і контролювати, щоб військовозобов'язані проходили медогляди за окремою чергою.

 

Медки на ВЛК за необхідності можуть переглядати вже наявні записи інших лікарів, що були внесені в ЕСОЗ, створювати електронні направлення на необхідні діагностичні процедури тощо. Також МОЗ разом із НСЗУ із залученням Командування Медичних сил ЗСУ проводять постійні навчальні заходи для працівників ВЛК, у тому числі щодо порядку проходження військово-лікарської експертизи.

Новини Прикарпаття

Через атаку РФ по Франківщині пошкоджені 32 приватні будинки, дві господарські будівлі та лінії електропередач

28 листопада 2024
Через атаку РФ по Франківщині пошкоджені 32 приватні будинки, дві господарські будівлі та лінії електропередач

Через російську ракетну атаку 28 листопада по Івано-Франківщині...

Гучно викрикував у під'їзді: в Івано-Франківську виявили чоловіка, який перебував у розшуку

28 листопада 2024
Гучно викрикував у під'їзді: в Івано-Франківську виявили чоловіка, який перебував у розшуку

Івано-Франківські патрульні виявили громадянина, який перебував у розшуку.

Навіть дикі крики та матюки не допомагають команді братів Марцінківих

28 листопада 2024
Навіть  дикі крики та матюки не допомагають  команді братів Марцінківих

Завершився перший етап чемпіонату України серед команд Першої...

Укренерго скасувало аварійні відключення світла

28 листопада 2024
Укренерго скасувало аварійні відключення світла

Аварійні відключення світла скасовані, діють графіки погодинних відключень.

На Прикарпатті без світла залишилися до 300 тис. людей

28 листопада 2024
На Прикарпатті без світла залишилися до 300 тис. людей

Важкий ранок для всієї України, адже ворог завдав...

Реклама на сайті

                                                                                        

 

received 2121490914843969

 

 

 

 

 husky web

 

 

 

255521605 1473593313026520 3616651259533858166 n

 

 

 

 

Ми в соцмережах

facebook rss

Новини партнерів

Copyright 2016 - 2022. Незалежні медіа Прикарпаття. Інформаційний ресурс. Всі права застережено.