З 1 липня в Україні дозволено купувати та продавати землі сільськогосподарського призначення. До цього 20 років діяв мораторій, введенний у 2001 році.
З липня скасована заборона на продаж земельних ділянок (паїв), які у 1990-х роках були розподілені серед працівників колгоспів та колгоспних пенсіонерів. Державні та комунальні сільськогосподарські землі продажу не підлягають. Їх можна лише здавати в оренду на електронних аукціонах. Землі з цільовим призначенням для особистого селянського господарства під мораторієм не були, пише НВ.
Згідно з законом про відкриття ринку, відсьогодні до 1 січня 2024 року право продавати та купувати землю буде тільки у фізичних осіб (громадян України).
«До 1 січня 2024 року загальна площа земельних ділянок сільськогосподарського призначення у власності громадянина України не може перевищувати 100 гектарів. Зазначене обмеження не поширюється на земельні ділянки, набуті у власність громадянином до набрання чинності цим підпунктом», — йдеться в законі.
З 2024 року сільгоспземлі зможуть купувати і юридичні особи з обмеженням до 10 тисяч гектарів. При цьому йдеться лише про українських юросіб, акціонерами яких є виключно громадяни України, держава або територіальні громади. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юрособи отримають таке право лише у випадку, якщо українці проголосують “за” на референдумі.
Банки можуть ставати власниками земельних ділянок сільгосппризначення, лише якщо вони виступали заставою за кредитом, який не погашається.
Переважне права на викуп земельних ділянок буде у громадян України, яким належить право постійного користування, довічного успадкованого володіння земельними ділянками державної і комунальної власності, призначеними для ведення селянського господарства, а також орендарі земельних ділянок, які набули право оренди землі шляхом переоформлення права постійного користування щодо зазначених земельних ділянок до 2010 року. Вони мають право на викуп таких земельних ділянок у власність з розстрочкою платежу до десяти років за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці, без проведення земельних торгів. У разі купівлі земельної ділянки з розстроченням платежу право власності переходить до покупця після сплати першого платежу.
До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.
В Івано-Франківській області на 1 січня 2021 року нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення складає:
рілля, поклади — 26 087 грн/га;
багаторічні насадження — 37 072,18 грн/га;
сіножаті — 4831,36 грн/га;
пасовища — 4479,47 грн/га.
Міністр агрополітики Роман Лещенко повідомляв, що в середньому по Україні це приблизно 28 тисяч гривень за гектар. Він прогнозує, що після відкриття ринку вартість землі в Україні складатиме близько 50 тисяч гривень за гектар та зростатиме на 5−10% щороку. Орендні ставки, за словами міністра, також зростатимуть.