В Івано-Франківську медики врятували 24-річну дівчину, у якої стався гострий ішемічний інсульт — один із найважчих видів цього захворювання.
При цьому спеціалісти застосували новітній метод лікування, йдеться на сторінці хірургічного корпусу обласної клінічної лікарні у Facebook, пише Суспільне Карпати.
Як зазначають у дописі, дівчина спортивної статури без жодних симптомів хвороби вранці, як завжди, працювала за комп’ютером. Приблизно о 8:30 її знайшли непритомною біля робочого місця.
Хвору доставили у центральну міську клінічну лікарню у важкому стані із паралічем правої руки і ноги, і порушенням свідомості. Їй провели КТ головного мозку, на якому не було змін, що вказували б на гострий ішемічний інсульт — у такий ранній період він іще невидимий.
"Дівчині негайно впровадили протокол тромболізису із застосуванням необхідного розчину, але, на жаль, тромб не вдалося розчинити фармакологічно", — пишуть на сторінці.
Повторно проведена КТ із ангіографією показала закриття великої артерії мозку, що й пояснювало неефективний тромболізис.
Невролог Світлана Лазорик разом із професоркою Вікторією Гриб знали про "катастрофічні наслідки" такого інсульту та важливість кожної хвилини для порятунку мозку. Лікарки негайно проконсультувалися із нейрохірургом обласної клінічної лікарні Андрієм Мартином для можливого проведення найсучаснішої та найефективнішої операції – так званої тромбекстракції. Такі операції є найновішим досягненням у лікуванні гострого ішемічного інсульту у світі, але ефективні тільки в перші чотири-шість годин, коли ще не втрачено головний мозок.
Пацієнтку одразу ж доставили у рентгенопераційну обласної лікарні. Від початку інсульту пройшло не більше трьох годин, що давало велику надію на порятунок головного мозку.
Тромбом була закрита найважливіша артерія, що харчує мозок, – середня мозкова. Тотальне її блокування призводить до втрати мови та паралічу правих руки і ноги практично на все життя, а у більш ніж 50 % хворих – до смерті, кажуть медики.
Нейрохірург Андрій Мартин використав методику так званої подвійної тромбекстракції, яка є "золотим стандартом у розвинутих країнах світу".
Відтак, пацієнтка із незначним порушенням мови та легкою слабістю в руці і нозі на п'ятий день виписалася із стаціонару.
Ще за тиждень дівчина самостійно прийшла на огляд, розмовляла.
Зараз рух у її правих руці і нозі повністю відновився, вона ходить, є незначне ускладння у мові, яке, як зазначають лікарі, мине за кілька тижнів.