У день Івано-Франківська в Палаці Потоцьких представники семи українських населених пунктів, заснованих як "ідеальні" ренесансно-барокові міста, підписали меморандум про співпрацю, пише Суспільне Карпати.
Окрім того, під час презентації в Палаці Потоцьких представили проєкт "Створення комунікаційної євроінтегральної Платформи "ідеальних" міст для переорієнтації туризму в Івано-Франківській області". Для його реалізації понад 12 мільйонів гривень виділять з державного бюджету, які отримають від Європейського Союзу, ще п’ять з половиною мільйонів – з міського. За словами міського голови Руслана Марцінківа, цю суму заклали у бюджеті міста.
Відповідно до проєкту, внутрішню частину одного із корпусів Палацу Потоцьких планують відреставрувати і створити там конгрес-центр, віртуальний музей "ідеальних" міст та проводити щорічний форум таких населених пунктів, розповідає директор комунального підприємства "Простір інноваційних Креацій "Палац" Володимир Гайдар.
"Це більша частина приміщень першого поверху. Це будуть дві великі зали і ряд дрібніших залів плюс коридор, санвузли, доступність і все інженерне забезпечення, яке потрібне для повноцінного функціонування тієї частини корпусу", — каже Гайдар.
Ідеальне місто при закладенні повинно було мати чіткі центр та геометричну форму, добру обороноздатність та певні обов’язкові споруди, розповідає краєзнавець Василь Іваночко. За його словами, у XVІІ столітті для розроблення проєкту Андрій Потоцький запросив французького архітектора Франсуа Корассіні, який і спланував Станиславів як "ідеальне" місто.
"Він вписав правильний шестикутник, вписав коло, були 6 бастіонів на кутах цього шестикутника, які захищали місто. У центрі була ратуша. Потім була ринкова площа, яка тут проглядається. Вона становила так званий квадрат, який дорівнював одному шнуру або 45 метрів — одна сторона. І вся площа була поділена на 9 однакових квадратів стороною 45 метрів, яка була вписана у це коло", — розповідає Василь Іваночко.
Пізніше Андрій Потоцький розбудував місто у напрямку палацу та переселився від ратуші сюди, розповідає завідувачка відділу комунального підприємства "Простір інноваційних Креацій "Палац" Лариса Поліщук. Однак, за її словами, це не порушило планування Станиславова як ідеального міста: "З цією розбудовою утворилася осьова композиція, яка характерна уже для міст барокового періоду. Чому ми говоримо, що Станиславів при закладенні має риси як ренесансні, так і барокові".
За словами Володимира Гайдара, реалізувати проєкт "Створення комунікаційної євроінтегральної Платформи "ідеальних" міст" мають упродовж двох років. Після цього планують розпочати міжнародну співпрацю з містами, які закладені за концепією ідеальних. Таких у Європі є кілька десятків, каже Володимир Гайдар.