Незалежні медіа Прикарпаття

Дебют « Спартака» у Кубку СРСР. ВІДЕО

95097739 671457533654603 944183358127079424 n

Незалежні медіа Прикарпаття продовжують публікації, з нагоди 80-ти річчя створення футбольної команди «Спартак».

Сьогодні пропонуємо Вашій увазі матеріал про участь найкращої команди міста за всю його історію, у розіграші Кубку СРСР, в контексті того, що саме 1 травня 1957року відбувся її дебют у другому за значенні турніру Радянського союзу., пишуть Незалежні медіа Прикарпаття.

1957 рік є особливим в історії команди «Спартак»/«Прикарпаття». Саме в цьому сезоні станіславці здобули найкращі свої результати у Чемпіонаті СРСР, зупинившись за крок до найсильнішого футбольного дивізіону Союзу, та у розіграші Кубку.

95174430 2856309687815929 8548842342071664640 n
1957р. Станіславский «Спартак» перед початком матчу на станіславському стадіоні «Спартак».

В рік дебюту «Спартака» у кубкових змаганнях, команди класу «Б» починали свій шлях до Кришталевого кубку на груповому етапу. Переможці першого етапу в наступному зустрічались у фінальному етапі, до якого приєднувались команди класу «А».

1 травня спартаківцям випало дебютувати у ІІ групі, матчем із «Шахтарем» із Мосбасу, командою, що представляла на той час Підмосковський вугільний басейн.

Матч відбувся у місті Бобрик-Гора (сучасна Тульська область) на стадіоні ім. М. Хрущова. Вісім тисяч глядачів, які зібрались на стадіоні, що носив ім'я Першого секретаря Комуністичної парті радянської імперії, стали свідками не тільки першого забитого м’яча гравцями «Спартака», автором якого став Юрій Головей, але й перемоги команди із Східної Галичини.

Ось, як про цю непересічну на своїх шпальтах писала «Прикарпатська правда»: - «1 травня станіславські спартаківці зустрілися в матчі на кубок СРСР з футболу з командою «Шахтар» (Мосбасс). Змагання пройшло при сильному вітрі, і було насичене гострою боротьбою і на одні й на інші ворота. Однак спартаківці грали активніше і на 34-й хвилині першого тайму відкрили рахунок. Це зробив Головей.

Після перерви станіславці продовжили атакувати. Той же Головей на 23-й хвилині другого тайму подвоїв рахунок. З рахунком 2: 0 на користь станіславського «Спартака» закінчився цей цікавий матч».

Наступним суперником «Спартака», через чотири дні, після переможного дебюту у Кубку СРСР, став калінінградський «Харчовик».

Матч відбувся у місті на березі Балтики, у Калінінграді. Футболісти із берегів Бистриць, впевнено здобули перемогу - 4:1. Забитими м’ячами у складі гостей відзначились Емеріх Лаутнер ( 45 хв., при рахунку 0:1, коли хвилиною тому, господарі з 11-ти метрової точки відкрили лік забитим м’ячам у тій грі), в другому таймі - Віктор Журавльов та Мирослав Думанський (двічі).

16 червня, на стадії 1/8 розіграшу Кубку СРСР, до Станіслава завітав учасник вищого дивізіону радянського футболу – «Крила Рад» .

95497084 1065489830519046 9103561531836071936 n
 Матчева програма у Станіславові між командами «Спартак» та «Крила Рад»

Яка кількість вболівальників, зібралась того дня на місцевому стадіоні 60-ти тисячного міста, наразі точно не відомо. За деякими даними із футбольних довідників, подаються дані, що сорок тисяч (!), в той час коли стадіон мав приблизно більше десяти тисяч посадкових місць.

На радість місцевих вболівальників, вже на 2 хвилині , нападник «Спартака» Віктор Журавльов, вихованець миколаївського футболу, забиває м’яч у ворота воротаря гостей Євгена Дусманова.

В наступному перевага господарів поля була просто вражаюча. Як писала головна спортивна газета СРСР «Совєтський спорт» у своєму звіті про матч - «…Характерно, що у першій половині куйбившівцям так і не вдалось здійснити бодай жодного удару по воротам господарів поля..».

У другій половині гри, рахунок не змінився. Головний арбітр матчу Матвій Титаренко із Риги, по завершенню часу другого тайму, зафіксував історичну перемогу «Спартака», якому у наступному матчі чекала зустріч із діючим чемпіоном СРСР – московським «Спартаком».

21 серпня, на головній спортивні арені СРСР того часу, московському стадіоні «Динамо», спартаківці Станіславова поступились фаворитові кубкових змагань, одноклубникам із Москви -2:4.

94887580 266053501103287 453970200576917504 n
Матч 1/4 фіналу Кубку СРСР між московським «Спартаком» та «Спартаком» Станіславів.

Забитими м’ячам у складі команди із Східної Галичини відзначились - Василь Чепига та Анатолій Голощапов.

Ось прізвища та імена футболісти, які у складі «Спартака, досягли неймовірного результату, у дебютному сезоні команди у розіграші Кубку СРСР (після прізвища та імені, дано кількість зіграних матчів та забитих м'ячів) : Головей Юрій - 4/2, Голощапов Анатолій - 4/1, Думанський Мирослав - 4/2, Думанський Євген -2, Чепига Василь (капітан) - 4/1, Маркіян Рипан - 4, Борис Рябінський (воротар) – 4/3 (пропущені), Качур Володимир – 4, Сорокін Іван – 4, Шинкаренко Анатолій – 4, Журавльов Віктор – 4/1, Лаутнер Емеріх – 2, Сенгетовський Золтан -1, Оссуський Іван –1. Головний тренер команди - Борис Смислов.