Народний депутат від округу № 84, з Івано-Франківщини, Ігор Фріс висловився проти скасування свята 8 березня. Натомість, його колега, депутатка з Франківська Оксана Савчук навпаки активно підтримує новий законопроект.
Нагадаємо, що група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроєкт, який передбачає скасування святкових днів 8 березня та 1 травня. Проєкт закону №9009 “Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо встановлення українських свят” оприлюднили на сайті парламенту, пишуть Версії.
Замість Міжнародного жіночого дня (8 Березня) пропонують святкувати День української жінки 25 лютого, тобто у день народження української письменниці Лесі Українки.
Однак, не всі прикарпатські депутати підтримують таку ініціативу. Зокрема, нардеп Ігор Фріс вважає, що немає нічого поганого в цьому святі.
«Поважаю своїх друзів, які подали проект про перенесення святкування 8 березня. Але рішення не підтримаю. Старий вже. Звик тюльпани купляти і вітати моїх дівчат. Ніякіх конспірологій», – написав депутат.
Оксана Савчук переконана, що настав час змінити все те, що нав’язували нам роками, а не триматися за совкові традиції.
«Багато хто досі відзначає жіночий день «по-радянськи»: з квітами та жартівливими фразами на кшталт “»жінко, твій день – 8 березня». Тому демонстрації в цей день – поодинокі явища. По суті в багатьох це сила звички, бо так було завжди. Проте, чи не час позбутися шлейфу радянщини і вкладати свої традиції у пам’ятні дати? Саме це ми пропонуємо новими змінами в нашому свободівському законопроєкті 9009. На рівні парламенту привести до нових умов сьогодення наявні речі. Спочатку не було державного свята День захисника і захисниці, як і гасла «Слава Україні» (яким зараз вітається весь світ). Нині 14 жовтня – одна з найпочесніших дат в нашій державі. Також не всі одразу перейшли на святкування Різдва за західним стилем 25 грудня, але війна пришвидшила цей процес. Зі зміною умов життя змінюються й традиції святкування. Це закономірно, тим паче в контексті війни», – зазначає Оксана Савчук.
Законопроєкт передбачає не лише скасування свята 8 березня, а й необхідність відзначати день народження поета Тараса Шевченка (9 березня). Також пропонують позбавити особливого статусу Дня праці (1 Травня). Натомість пропонується визнати на офіційному рівні День матері, що припадає на другу неділю травня. Водночас, депутати переконані, що вшанування пам’яті загиблих у Другій світовій війні має бути 8 травня, як в усьому світі, а не 9-го, що нав‘язано радянським режимом.
Автори законодавчої ініціативи вважають, що ухвалення законопроєкту посилить дух патріотизму та українські традиції серед громадян України.
Довідково:
Якщо поглянути на історичні факти, то ми дізнаємось, що ініціаторка Міжнародного жіночого дня – Кла́ра Це́ткін (нім. Clara Zetkin, уроджена Айснер (нім. Eißner); 5 липня 1857, Відерау, Саксонія — 20 червня 1933, Архангельське, Московська область, СРСР) — німецька політична діячка, одна із засновниць Комуністичної партії Німеччини. Саме вона у 1910 році на форумі жінок в Копенгагені закликала світ заснувати «міжнародний жіночий день 8 березня». Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги, і тим самим «звертатимуть увагу громадськості на свої проблеми».
Окрім того, відомо, що остаточно дата 8 березня була затверджена на ІІІ комуністичній Інтернаціональній зустрічі в 1921 році. Дата 8 березня як день відзначення Міжнародного жіночого дня також була визначена на 2-й Комуністичній жіночій конференції в 1921 році.