Незалежні медіа Прикарпаття

Як івано-франківський «Спартак» переміг чемпіона СРСР. ФОТО

74158452 436457593933716 1486253379578494976 n

Історія станіславського/івано-франківського футболу має славну історію.До неї сміливо можна віднести матчі між командами міста та київського «Динамо». Незалежні медіа Прикарпаття пропонує згадати деякі з цих матчів.

Перша зустріч між командами Станіслава та «Динамо» відбулась 7 червня 1941р. У Станіславові на стадіоні «Спартак». Місцевий «Спартак», що носив тоді статус команди колективів фізкультури, поступився киянам, із рахунком – 2 : 13, пишуть "Незалежні медіа Прикарпаття".

Цікаво, що до 1977 року, команди «Спартак» та «Динамо», зустрічались виключно в рамках товариських матчів, які зазвичай відбувались у Станіславові/Івано-Франківську. У тих матчах переважно перемогу святкували більш імениті кияни. Хоча були матчі, коли вони спартаківці не дозволяли себе перемогти більш іменитому супернику, склад яких складався із провідних гравців команди.

Так, в вересні 1968 року, на радість численних вболівальників, матч на місцевому стадіоні «Спартак» завершився боєвою нічиєю - 2:2, із командою, яка тричі поспіль (1966-1968рр.) ставала чемпіоном СРСР.

75572084 550320125731926 698316675367305216 n

(1968р.  Івано-франківці  вітають київських «динамівців» перед початком товариського матч із місцевим «Спартаком».  Справа наліво: Василь Турянчик, Сергій Шкляр, Віктор Серебряніков, Анатолій Пузач, Анатолій Бишовець, Євген Рудаков, Віктор Банніков, Сергій Круліковський.)

Рівно 48 років тому, в цей день, в далекому 1971 році, київське «Динамо», яке достроково, в п'яте, стала найсильнішою командою СРСР, зустрілось із івано-франківським «Спартаком» в Івано-Франківську.

Ось, який звіт подала в наступному «Прикарпатська правда», про матч на стадіоні «Спартак»:

«На фініші футбольного сезону завсідникам стадіону «Спартак» пощастило: тільки недавно вони дивились цікавий товариський матч місцевих спартаківців з московськими торпедівцями (примітка - матч відбувся 19 жовтня, перемогу святкували івано-франківці, завдяки єдиному м'ячу, який був забитий Олександром Мартиненком на 65 хвилині гри), а минулої неділі афіші покликали їх на зустріч з участю чемпіонів країни – динамівців Києва.

Інтерес до матчу викликала ще й та обставина, що в складі київського «динамо» були заявлені прославлені футболісти Євген Рудаков, Віктор Колотов, Володимир Мунтян і Анатолій Бишовець.

Гості першими відкрили рахунок, і зробив це динамівець Боговик. Десь через п'ять хвилин спартаківець Козін встанови рівновагу. Потім кияни знову виходять вперед – Колотов з близької відстані послав м’яч у ворота Белея. На третій хвилині другого тайму Чопей забиває у ворота Рудакова гол - 2:2. Дехто вже думав, що ця дружня зустріч закінчиться мирно. Але Рибак, скориставшись деякими замішанням захисників «Динамо», сильно послав м’яч у ворота гостей. Рудаков навіть не встиг зреагувати на цей удар..».

Івано-франківці здобули вольову перемогу над чемпіоном країни Рад - 3:2 на радість своїм вболівальникам, які традиційно вщент заповнили стадіон «Спартак».

Перемоги «Спартака» над провідними командами СРСР, в жовтні 1971, стали передвісником створення в Івано-Франківську боєздатної команди, яка заявить про себе наступного року, навіть не дивлячись на провальний сезон у другій лізі (1 зони), в якому команда посіла 19 сходинку у турнірній таблиці серед 26 команд.

Повернемось до матчі із київським «Динамо», які в наступному вже відбувались на офіційному рівні.

Як попередньо зазначалось, перший офіційний матч між командами відбувся 18 червня 1977 році, в рамках 1/8 фіналу розіграшу Кубку СРСР, що відбувся на Республіканському стадіоні, у Києві. Перемогу святкували динамівці - 2:0. Кияни лише у другому таймі спромоглись забити першоліговому «Спартаку». На 61 та 69 хвилинах відзначились – Олександр Бережний та Олег Блохін.

74232772 432851957432866 587843072767819776 n

(Програма  першого офіційного матчу між командами «Динамо» Київ  та «Спартак» Івано-Франківськ, що припав на матч  1/8 фіналу  Кубку  СРСР в 1977 році.)

В наступному, фактично до розвалу Радянського Союзу. Команди ще двічі зустрічались, в рамках розіграшу Кубку СРСР. Ці матчі припали на зональний турнір розіграшу Кубку СРСР. В 1980 році, «Динамо» перемогло спартаківців - 2:0, а наступного року, зіграли із «Прикарпаттям» (на початку сезону 1981 р. змінило назву) у нічию – 0:0.

В 1983 році, «Прикарпаття», яке на той виступало у другій союзній лізі, на стадіоні «Кристал». в останнє зіграло із киянами у 80-х роках. В товариській зустрічі, яка відбулася 20 травня та стала останньою між двома командами в часи СРСР, перемогли кияни - 4:1. У складі киян у тому матчі виступав вихованець місцевого футболу Ярослав Думанський, який відзначився забитим м'ячем у ворота своє першої команди.

В новітній історії українського футболу, команди «Прикарпаття» та «Динамо» були учасниками першого чемпіонату України у вищій лізі в 1992 році.

Перший матч між командами відбувся на стадіоні «Електрон» ( сучасний стадіон «Наука» ім. Р. Микитюка) 27 травня 1992р. В рамках 5 туру, за яким спостерігало 15 000 глядачів івано-франківське «Прикарпаття», із найтитулованішими клубом часів СРСР, здобуло почесну нічию - 0:0.

75262251 461107018084802 7617678009071304704 n

(Програми матчів між івано-франківським «Прикарпаття»  та київським «Динамо» у 1-му чемпіонаті України серед команд вищої ліги 1992 року.)

В наступному , протягом семи сезонів проведених «Прикарпаття» зустрічалось із «Динамо» тринадцять разів. Лише одного разу, івано-франківцям вдавалось повторити свій успіх, який вони здобули у першому своєму матчі, в дебютному чемпіоні Незалежної України.

27 жовтня 1997р., на Республіканському стадіоні, «Прикарпаття» «вивезло» до Івано-Франківська очко, зігравши із киянами у нічию -1:1. Забитим м’ячем у складі івано-франківців відзначився Павло Іричук. Нападник «Прикарпаття» зрівняв рахунок на останній хвилині першого тайму. Варто зауважити, що рахунок у тому матчі відкрив Андрій Шевченко на 12 хвилині тієї гри.

В інших дванадцяти матчах чемпіонату України незміно перемогу святкували кияни. Загальна різниця м’ячі у зіграних матчах 36 – 6 на користь киян. В складі «Прикарпаття», у ворота «Динамо» забивали: Павло Іричук (двічі), Сергій Турянський. Ігор Юрченко, Дмитро Мазур. Андрій Спевак.

В сезоні 1992/1993рр. команди двічі зустрічались у розіграші кубку України. В першому матчі 1/8 фіналу, в Івано-Франківську, «Динамо» здобуло перемогу -2:0. У матчі відповіді кияни також святкували перемогу - 4:1. Чотири із шести м’ячів у тих кубкових матчах на рахунку Віктора Леоненка.

При цьому слід відзначити, що у В. Леоненко десять забитих м’ячів у ворота «Прикарпаття». Таку кількість він не забивав жодному клубу у своїй кар'єрі.

73281762 540254006737290 8530120051347423232 n

(Легенди обох команд - Ярослав Ватаманюк та Валентин Белькевич  у матчі між «Прикарпаття» та  «Динамо» на МЦС «Рух» у 90-х роках..)

У вересні 2005р, в рамках 1/16 фіналу Кубку України, івано-франківський ФК «Спартак», що на той момент брав участь в чемпіонаті України серед команд першої ліги, на МЦС «Рух» у присутності 14 000 глядачів, був знищений киянами, із непристойним рахунком -0:7 ( дублем відзначились В. Белькевич та М. Верпаковскис, по одному м'ячу на рахунку Сабліча, О. Алієва та Родріго.

Слід відзначити, що в тому матчі, в складі ФК «Спартака», грали Петро Ковальчук та Роман Бочкур, які наразі захищають кольори місцевого МФК «Прикарпаття».

Цей матч фактично став останнім київського «Динамо» із командами Івано-Франківська, в рамках команд майстрів та професіональних команд.

Такі професіональні команди, які свого часу існували в Івано-Франківську, як «Чорногора». «Факел», НФК «Спартак», ФСК «Прикарпаття», СФК «Прикарпаття», ПФК «Прикарпаття», МФК «Прикарпаття» («Тепловик», «Тепловик-Прикарпаття») жодного матчу із київським «Динамо» у своїх історіях - не грало.